Miegą ir psichinę sveikatą

Gyvename sparčiai besivystančiame pasaulyje. Deja, bet jame kasdien stresuojame, norime būti pareigingi ir laiku atlikti pareigas, kurių sąrašas mūsų galvose, rodos, niekada nesibaigia. Norint išlikti sveiko ir guvaus proto tokiomis sąlygomis – miegas yra ypatingai reikalingas. Būtina suvokti, kad jis daug giliau įtakoja mūsų psichinės sveikatos gerovę nei gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio.

Apie miegą ir psichinę sveikatą

Nenustebinsime pasakydami, kad mes labai greitai tampame irzlūs ir mūsų nuotaika ima svyruoti, kuomet miegame nepakankamai. Jei miego trūkumas tampa lėtiniu dalyku – pasekmės daug rimtesnės ir jos itin stipriai įtakoja mūsų psichinę sveikatą. Tyrimai jau parodė, kad žmonės, kurie ilgą laiko tarpą miega per mažai, rizikuoja leisti išsivystyti tokiems sutrikimams kaip depresija ar padidintas nerimas.

REM miego svarba

Vienas svarbiausių faktorių, įtakojančių psichinę sveikatą yra REM miegas arba ta miego ciklo stadija, kurią apibrėžia ryškūs sapnai ir greiti akių judesiai miegant. Šios stadijos metu, mūsų smegenys aktyviai tvarko ir apdoroja mūsų emocijas, patirtis ir atsiminimus. Ji yra ypatingai svarbi emociniam reguliavimui ir psichologinei pusiausvyrai užtikrinti.

Jei šios stadijos sąskaita taupome miegą, sutrikdome smegenų gebėjimą apdoroti mūsų emocijas ir jas suprasti. Visa tai gali sukelti didesnį nerimo lygį, nuotaikų kaitą ir sumažinti gebėjimą įveikti stresą.

Miego trūkumo efektas kognityvinei funkcijai

Be emocijų reguliavimo, miegas taip pat vaidina pagrindinį vaidmenį smegenų pažinimo funkcijose. Kai esame gerai pailsėję, mūsų smegenys efektyviau atlieka užduotis, kurioms reikia susikaupimo, prisiminimų išsaugojimo ir problemų sprendimo. Tačiau lėtinis miego trūkumas akivaizdžiai pažeidžia šias funkcijas, todėl atsiranda pažinimo sunkumų, pablogėja jų įveikimas.

Laikui bėgant kognityvinis nuosmukis gali sukelti nerimą, žemą savigarbą ir paaštrinti jau esamas psichinės sveikatos problemas.

Geras miegas prisideda prie geresnės psichinės sveikatos

Gera žinia ta, kad pagerindami miego kokybę, galite pagerinti ir psichinę savijautą. Štai keletas praktinių strategijų, skirtų geresnei miego higienai:

  1. laikykitės pastovaus miego ritmo: bandykite eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu kasdien, net ir savaitgaliais. Tai padeda sureguliuoti vidinį kūno laikrodį;
  2. Kurkite raminančią rutiną prieš miegą: skirkite laiko atpalaiduojančiai veiklai kaip skaitymas, tempimo ar raminančio kvėpavimo pratimai. Venkite stimuliuojančios veiklos kaip intensyvaus siužeto filmai ar karštos diskusijos;
  3. Optimizuokite savo miego aplinką: kurkite ramų ir patogų miegamąjį, kuriame tamsu, tinkama temperatūra, kokybiškas čiužinys ir pagalvės;
  4. Prieš miegą ribokite ekrano laiką: ekranų generuojama mėlynoji šviesa trikdo miego reguliavimo hormono – melatonino – gamybą. Siekite bent valandą prieš miegą padėti ekranus į šoną ir jų nežiūrėti;
  5. Reguliuokite geriamo kofeino ir alkoholio kiekį: abi medžiagos gali trikdyti miegą;
  6. Ieškokite profesionalo pagalbos: jei nuolat turite miego ar psichinės sveikatos problemų, kreipkitės į šeimos daktarą.

Vietoj išvados

Tarp miego ir psichinės sveikatos yra labai svarbus tiesioginis ryšys. Jei miego higienai skirsime daugiau dėmesio ir sąmoningai iškelsime ją į savo sveikatos bei gyvensenos prioritetus, mes žengsime svarbius žingsnius sveikesnio proto link.

O jeigu kils kokių klausimų, visuomet esame pasiruošę Jums padėt! Informacijos ieškokite hilding.lt arba telefonu +370 6782 2050

Užsisakykite naujienlaiškį